Wymiana oleju – samemu, czy w ASO?

Wymiana oleju to jedna z najbardziej podstawowych czynności, jakie należy wykonać, dbając o swój samochód. Nawet najlepszy samochód nie przetrwa długo, jeśli jest źle utrzymany. Ważne jest, aby używać oleju wysokiej jakości. Najlepiej polecić taką usługę w dobrym warsztacie samochodowym.

Wymiana oleju

Istnieje kilka sposobów na wymianę oleju w samochodzie. Możemy zrobić to sami. Niestety, nie jesteśmy w stanie zająć się tym jak profesjonalny warsztat. Choćby dlatego, że nie mamy dostępu do olejów wysokiej jakości. Autoryzowani dealerzy posiadają wysokiej jakości olej, który nie starzeje się i ma doskonałe parametry. Używanie go jest więc bardzo korzystne dla samochodu. Większość z nas albo nie ma dostępu do takich materiałów, albo są one zbyt drogie. Jednocześnie właściciel warsztatu kupuje rzeczy do samochodu po cenach hurtowych, a za wysokiej jakości olej płaci bardzo niewiele. Taka opcja sprawia, że silnik jest znacznie wydajniejszy i można go użytkować przez kilka, a nawet kilkanaście lat.

warsztat samochodowy aso toyota

Właściwe użytkowanie wpływa na żywotność pojazdu. Jeśli będziemy o nią dbać, możemy mieć pewność, że posłuży nam przez długi czas. Ponadto, łatwiej będzie nam go sprzedać. Wniosek jest jeden: lepiej powierzyć to zadanie specjalistom, którzy znają się na swoim fachu. Choć koszt jednorazowej wymiany oleju na własną rękę jest znacznie niższy, to w dłuższej perspektywie bardziej opłaca się organizować te czynności w punktach zalecanych przez producenta.

Nieautoryzowane serwisy

Można też oddać samochód do nieautoryzowanego warsztatu, ale tam jakość pracy jest często niższa. W tych miejscach nie ma kontroli odgórnej. W rzeczywistości to od oceny właściciela zależy, czy praca została wykonana prawidłowo, czy też konieczne są zmiany. Często stosowane są zamienniki, które nie są dobre dla silnika. Są też miejsca, gdzie miesza się stary i nowy olej. Skraca to znacznie możliwy okres eksploatacji pojazdu. Dlatego najlepiej nie skąpić na te rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *