Napęd hybrydowy – czy warto wybrać hybrydę?

2
Napęd hybrydowy

Często słychać hasło napęd hybrydowy w telewizji, radiu i innych mediach. Jednak wciąż nie każdy wie na czym polega to dość nowe rozwiązanie technologiczne. Jak wyposażony jest taki samochód? Na czym polega to rozwiązanie? Czy warto wziąć pod uwagę napęd hybrydowy podczas zakupu nowego samochodu? Czy jest to ekonomiczne rozwiązanie, jeśli szuka się oszczędności paliwowych?

Napęd hybrydowy – Toyota

Samochód hybrydowy to auto wyposażone w napęd składający się z silnika spalinowego i silnika elektrycznego. Taki układ wyposażony jest także w akumulator hybrydowy, który kumuluje nadwyżkę energetyczną. Połączenie ze sobą tych trzech elementów, czyli:

  • silnika elektrycznego,
  • silnika spalinowego,
  • akumulatora hybrydowego

tworzy pełen napęd hybrydowy. Uzupełnieniem napędu jest system, który automatycznie wybiera właściwe źródło napędu podczas jazdy. Sprawia on także, że zostanie wybrany najbardziej optymalny napęd w danym momencie.

Warto podkreślić, że silnik elektryczny odzyskuje energię podczas hamowania samochodu. Drugim momentem ładowania jest jazda ze stałą prędkością, kiedy to zostają przekazane nadwyżki do akumulatora.

Napęd hybrydowy

Jak działa napęd hybrydowy?

Rozważając działanie napędu hybrydowego warto podzielić jazdę samochodem na pięć etapów, czyli:

  1. postój, w trakcie którego wszystkie silniki są uśpione. Samochód stojąc nie emituje spalin i hałasu;
  2. ruszanie powoduje, że auto korzysta z silnika elektrycznego. W ten sposób samochód jest w stanie przejechać, aż 2 kilometry. Jednak należy podkreślić, że ruszanie musi być spokojne. Dodatkowo prędkość nie może przekroczyć 50 km/h;
  3. jazda ze stałą prędkością sprawia, że Toyota wykorzystuje silnik elektryczny. Wspomaga się jednak nieznacznie silnikiem spalinowym. Warunkiem jest dość niska prędkość, która jest jednocześnie stała;
  4. przyspieszanie to moment, kiedy oba silniki pracują równocześnie;
  5. hamowanie powoduje, że silnik spalinowy zostaje wyłączony przez system. W trakcie hamowanie, jak wcześniej wspomniano – zostaje odzyskana energia. Ładowane są akumulatory hybrydowe.

Trochę o oszczędnościach

Czy faktycznie można zaoszczędzić kupując auto z napędem hybrydowym? Hybryda może być droższa od wielu wersji aut z tradycyjnym silnikiem spalinowym i automatyczną skrzynią biegów. Jednak jest to inwestycja, która się zwraca.

Już pierwsze oszczędności większość użytkowników może zauważyć w trakcie eksploatacji samochodu, ponieważ auto z napędem hybrydowym spala znacznie mniej paliwa.

Podsumowanie

Reasumując warto wziąć pod uwagę zakup auta z napędem hybrydowym. Pozwala zaoszczędzić pieniądze, które wydaje się na stacji benzynowej. Dodatkowo jest to propozycja ekologiczna, ponieważ wykorzystuje połączenie napędu spalinowego i napędu elektrycznego. Dlatego warto zapoznać się z ofertą, jak również skorzystać z jazdy próbnej samochodem wyposażonym w napęd hybrydowy.

2 thoughts on “Napęd hybrydowy – czy warto wybrać hybrydę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *