Prześwietlenie zębów – czy jest bezpieczne?

2
Prześwietlenie zębów

Prześwietlenie zębów jest podstawowym badaniem, które pomaga diagnozować problemy stomatologiczne. Jest ono bezbolesne i stosunkowo nieinwazyjne. Dzięki zdjęciu RTG można uzyskać obraz zmian, który nie jest widoczny gołym okiem.

Prześwietlenie zęba – kiedy należy wykonać?

Najczęściej RTG zęba zlecane jest przez stomatologa, ortodontę lub protetyka. Prześwietlenie zęba zlecane jest, aby określić stopień zaawansowania próchnicy lub w celu sprawdzenia położenia ósemek. Bardzo często stomatolog zleca prześwietlenie w celu zbadania stanu dziąseł i ustalenia diagnozy związanej z leczeniem kanałowym. Zdjęcia RTG pozwalają wykryć nieprawidłowości, których gołym okiem lekarz nie jest w stanie zauważyć.

 

Rodzaje RTG zębów

Badanie rentgenowskie jamy ustnej jest badaniem krótkim i bezbolesnym. Najczęściej trwa ono około kilkudziesięciu sekund. Prześwietlenie zębów można podzielić na zewnątrzustne i wewnątrz ustne. W drugim przypadku w jamie ustnej pacjenta umieszcza się niewielki detektor, który służy do wykonywania zdjęcia. Wśród badań RTG wyróżnia się:

  • – RTG punktowe
  • – pantomografię
  • – cefalometrię
  • – tomografię komputerową.

Zdjęcia punktowe stosowane są do diagnozy pojedynczych zębów. Na zdjęciu najczęściej widoczne są trzy lub 4 zęby, ich korzenie i tkanki. Pantomografia jest zdjęciem panoramicznym i ukazuje wszystkie zęby, szczękę i stawy skroniowo-żuchwowe. Cefalografia przeważnie służy w leczeniu ortodontycznym, a zdjęcie wykonuje się z profilu.

Prześwietlenie zębów

Czy prześwietlenie zębów jest bezpieczne?

Badania rentgenowskie szeroko się wykorzystuje nie tylko w stomatologii, ale także w innych dziedzinach medycyny. Promieniowanie emitowane podczas badania nie zagraża życiu pacjenta. Tak na dobrą sprawę z promieniowaniem każdy ma do czynienia na co dzień, gdyż pierwiastki promieniotwórcze występują w przyrodzie. Medycyna wykorzystuje nowoczesne urządzenia do badań rentgenowskich, co pozwala zredukować promieniowanie o 70 procent. Podczas badania pacjent nosi specjalny fartuch, który chroni go przed promieniowaniem. Jednakże należy pamiętać, że badanie można przeprowadzać raz na pół roku.

 

Jak przygotować się do badania RTG zębów?

Prześwietlenie zębów nie wymaga specjalnych przygotowań. Nie trzeba na badanie przychodzić na czczo, można spokojnie przyjść po obiedzie i spożyciu napoju. Jedynie przed rozpoczęciem badania należy ściągnąć biżuterię i metalowe elementy, takie jak wsuwki czy spinki do włosów. Osoby, które noszą na co dzień protezę, muszą o tym fakcie powiadomić technika wykonującego zdjęcie.

2 thoughts on “Prześwietlenie zębów – czy jest bezpieczne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *