Płyta warstwowa ścienna – czym jest i czy warto ją stosować?
Płyta warstwowa ścienna jest materiałem przeznaczonym do obudowy ścian i dachów budynków. Składa się z rdzenia termoizolacyjnego oraz powłoki blaszanej.
Płyta warstwowa ścienna – czym jest i kiedy się jej używa?
Płyta warstwowa jest materiałem przeznaczonym do montowania na ścianach oraz dachach budynków. Na rynku można znaleźć szeroki wybór płyt warstwowych wykonanych ze styropianu, poliuretanu lub też wełny mineralnej. Każdy z tych rodzajów płyt posiada inne parametry izolacyjności termicznej. A także inne właściwości akustyczne, odporność na ogień i inną wagę.
Czy warto zdecydować się na wybór płyt warstwowych do montażu na ścianach?
Eksperci wskazują, że montaż płyt warstwowych posiada wiele zalet, a do tych najważniejszych zalicza się korzyści ekonomiczne:
- W porównaniu do tradycyjnej metody stosowanej w budownictwie, czyli murowania obiektów, płyty warstwowe są znacznie bardziej ekonomiczne i generują niższe koszty bezpośrednie;
- Zastosowanie płyt warstwowych pozwala skrócić czas budowy nawet trzykrotnie, co jest ogromnym atutem, ponieważ to właśnie czas trwania budowy często ma istotne znaczenie w przypadku budynków użyteczności publicznej czy też produkcyjnych i magazynowych;
- Warto wskazać też, że obiekty powstające w technologii szkieletowej, wyposażone w płyty warstwowe, są tworzone poprzez mocowanie gotowych elementów, które są przywożone na plac budowy i składa się je w całość. Dlatego nie ma potrzeby czekania aż konstrukcja wyschnie i będzie można rozpocząć pracę.
- Istotne znaczenie, jeśli chodzi o nowoczesne płyty warstwowe ma również technologia samej konstrukcji. Podstawowa różnica w porównaniu z tzw. budową na mokro polega na tym, że budowa szkieletowa nie wymaga stosowania wody, a sam montaż płyt ogranicza się do przytwierdzania okładzin za pomocą wkrętów. Dla porównania podczas tradycyjnej budowy niezbędna jest duża ilość wody do tworzenia zaprawy czy betonowania.
Koszty płyt warstwowych
Ostateczny koszt płyt warstwowych zależy od grubości materiału oraz rodzaju rdzenia. Najtańsze są płyty z rdzeniem wykonanym ze styropianu, choć wiele osób decyduje się na inne rozwiązanie. Z uwagi na lepsze współczynniki izolacji cieplnej, występujący np. w płytach warstwowych z rdzeniem PIR. Warto wskazać, że płyty warstwowe są tańsze od płyt poliuretanowych.
Jednym z optymalnych rozwiązań jest zamawianie płyt warstwowych ściennych bezpośrednio u producenta. Co daje możliwość skorzystania z rabatów cenowych i zastosowania materiałów dopasowanych do potrzeb konkretnego budynku. W takiej sytuacji zyskuje się także bezpłatne wsparcie inżynierów oraz pomoc techniczną, która jest niezwykle pomocna podczas budowy.
Gdyby ktoś nie wiedział, warto się zapoznać